Wyżyna Krakowsko-Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska zwana także Jurą Krakowsko-Częstochowską to obszar o długości ponad 80 kilometrów rozciągający się pomiędzy Krakowem a Częstochową. Najbardziej charakterystyczne dla tej krainy geograficznej są wapienne skałki przyciągające ogromne ilości pasjonatów wspinaczki. Wzniesienia wyżyny – wahające się od 300 do 500 m.n.p.m., piękna przyroda i rzeźba terenu są wabikiem dla miłośników jazdy rowerowej, jazdy konnej, a także dla spacerowiczów.

Okiennik Wielki

Na Jurze coś dla siebie znajdą także amatorzy spływów kajakowych, grotołazi i ludzie lubiący poszaleć na quadach.

Krajobrazy Jury to barwne połączenie gór i nizin. Można znaleźć tu wodospady, źródła, skaliste turnie, jaskinie, a także mokradła i piaszczyste wydmy. To właśnie tutaj znajduje się znana wszystkim Pustynia Błędowska.

Oczywiście opisując walory Jury nie można zapomnieć o „Szlaku Orlich Gniazd”, który jako pierwszy w rejestrze znakowanych szlaków pieszych przyciąga przede wszystkim amatorów pieszych i rowerowych wycieczek.

ZABYTKI

Zamek w Pieskowej Skale

Najważniejszymi zabytkami Jury są zamki – zwane gniazdami – od których nazwę swoją wziął Szlak Orlich Gniazd. Malowniczo położone ruiny zamków tworzą długi na 163 kilometry szlak. Pierwsze jurajskie warownie obronne zaczęły powstawać już w XIII wieku. W założeniu miały one tworzyć system obronny, chroniący granice i ważniejsze szlaki handlowe. Dzięki temu do dzisiaj na płaszczyznach wysokich skał możemy podziwiać ruiny licznych budowli. Do naszych czasów zachował się tylko jeden typowo jurajski zamek – w Pieskowej Skale, inne zamki np. w Ogrodzieńcu, „Tęczyn” w Rudnie, czy zamek w Bobolicach są powoli odbudowywane.

PRZYRODA

Jedną z największych atrakcji Jury jest niesamowita przyroda. By ją chronić powstał Ojcowski Park Narodowy – jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych przyrodniczo w Polsce. Park Narodowy usytuowany jest w Dolinie Prądnika i jest bardzo chętnie odwiedzany przez botaników, zoologów i zwykłych turystów.

W szczególności warto zobaczyć Pustynię Błędowską stanowiącą fantastyczny kontrast dla bogatej przyrody doliny Białej Przemszy. Jest to największy w Europie – bo mający aż 33 km2 - piaszczysty obszar. Na terenie Pustyni Błędowskiej można także jeździć konno i latać na paralotni.

TURYSTYKA I SPORT

wspinaczka

Jednym z najbardziej popularnych sportów uprawianych w rejonie Jury jest wspinaczka skałkowa. Trenują tutaj wszyscy – począwszy od amatorów, po zawodowców - dla których jest to wstęp do wspinaczki w wyższych górach. Nad bezpieczeństwem czuwa Grupa Jurajska GOPR (tel. 985 lub 601 100 300)

rowery

Równie popularna jest turystyka rowerowa. Dla miłośników tej formy aktywnego wypoczynku został przygotowany specjalny Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd o długości 190 km łączący Kraków z Częstochową. Stworzono także kilkanaście oznaczonych (od A do O) jednodniowych tras rowerowych.

jazda konna

Dla amatorów konnych wycieczek także nie zabraknie na Jurze atrakcji. Znajdują się tutaj liczne ośrodki jazdy konnej organizujące zarówno wielodniowe konne wycieczki, jak i krótkie konne przejażdżki.

jaskinie

Bardzo ważnym elementem krajobrazu jurajskiego są jaskinie. Jest ich na tym terenie około 1000, przy czym nie wszystkie dostępne są do ogólnego zwiedzania. Do części z nich mogą dostać się tylko członkowie speleoklubów.

narciarstwo

W zimie Jura staje się atrakcyjnym terenem pozwalającym na uprawianie narciarstwa biegowego i śladowego. Należy wskazać tu Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie, którego dobre ośnieżenie i urozmaicona rzeźba terenu pozwala na dłuższe treningi.

Narciarze zjazdowi mają do swojej dyspozycji kilka oświetlonych wyciągów o różnym stopniu trudności. Szansę na zabawę mają tu początkujący narciarze, a także ci z większymi umiejętnościami.

Przydatne linki

www.gopr-jura.pl
www.jura.art.pl
www.jura.info.pl
www.jurapolska.com

JUROFF © Mineral Water Production 2008

projekt i wykonanie strony: Szymon Jeziorko